مقالات

مقایسه پنجره یو پی وی سی و آلومینیومی

 

کدامیک مقاوم ترند؟ پنجره های یو پی وی سی یا آلومینیومی؟

پروفیل یو پی وی سی مرغوب ماده ای قوی و با دوام برای ساخت پنجره دوجداره می باشد . ممکن است فکر کنید که یک پنجره آلومینیومی مستحکم تر از یک پنجره یو پی وی سی است است چرا که از فلزی سخت و محکم ساخته شده است.

 

یک درب یا پنجره در اثر فشارهایی که بطور طبیعی به آن وارد می شود به مرور زمان افت خواهد کرد. اما در صورتی پنجره ها در طول زمان کارایی خود را حفظ می کنند که این فشارها باعث از هم گسیختگی و آسیب به مکانیزم پنجره نگردد. وزن پنجره و شیشه دوجداره اثر باد یا اثرات نشست ساختان و انبساط و انقباضهای حاصل از سرما و گرما فشار و بار شدیدی به پنجره و گوشه های آن وارد می کند در این صورت مهمترین بخش نگهدارنده پنجره ، مربوط به نحوه اتصال و مواد مورد استفاده در بستن گوشه ها به یکدیگر است.

در پنجره های آلومینیومی از بسط های مکانیکی برای اتصال قطعات مختلف در یا پنجره استفاده می شود. بطور معمول گوشه های پنجره از داخل توسط سه عدد یا بیشتر پرچ یا پیچ به یکدیگر متصل می شوند. که این موضوع چند اشکال و تناقض عمده را در پنجره های آلو مینیومی بوجود می آورد که باعث کاهش مقاومت آنها می گردد .

۱ – پیچ یا پرچهای به کار رفته جهت اتصال گوشه ها از نظر جنس و مقاومت با پروفیل آلومینیوم یکسان نیستند و در اثر فشار به گوشه ها در صورتی که مقاومت کمتری از آلومینیوم داشته باشند ممکن است به راحتی از بین بروند و اتصال از هم باز شود . در صورتی که سختی و مقاومت بیشتر داشته باشند نیز فشار وارده به محل اتصالها را به پروفیل منتقل کرده و موجب گشاد شدن و هرز شدن سواخها در پروفیل می گردند که موجب لغی و از هم باز شدگی اتصال خواهد شد .

۲- با توجه به اینکه بیشترین فشار پنجره بر روی گوشه ها می باشد در پنجره های آلومینیومی ممکن است با بیشتر کردن تعداد پرچها و پیچها بخواهیم اتصال محکم تری در گوشه پنجره ها داشته باشیم ؛ اما در ازای بیشتر شدن تعداد پرچها یا پیچها در اصل سوراخ بیشتری نیز در پروفیل خواهیم داشت که این خود باعث کاهش مقاومت پروفیل خواهد شد .

اما در پنجره های یو پی وی سی فریم پنجره ها توسط دستگاه جوش از گوشه ها در هم ذوب شده و با دیگر قسمتهای پنجره یکپارچه می شوند به صورتی که یک فریم پنجره یو پی وی سی با پروفیل و جوش استاندارد در حالت نصب شده علاوه بر وزن خود و شیشه دوجداره به راحتی قادر به تحمل بیش از صد و پنجاه کیلو گرم وزن و فشاراضافی خواهد بود وزنی که پنجره های آلومینیومی قادر به تحمل آن نبوده و در صورت اعمال چنین فشاری از بین خواهند رفت .

خواص منحصر به فرد و مقاومت بالا و وجوش یکپارچه وغیر قابل نفوذ در پروفیلهای یو پی وی سی درب و پنجره هایی با عمر طولانی تر و قابل اعتماد تر برای مصرف کنندگان فراهم می نماید.

پروفیل های یو پی وی سی استاندارد با مقاومت بالا و درعین حال خاصیت ارتجاعی مزیتهای دیگری بر پروفیل های آلومینیومی دارند .

خاصیت ارتجاعی و درعین حال مقاومت بالای پروفیلهای یو پی وی سی استاندارد خاصیت ضربه پذیری این پروفیلها را تا بدانجا بالا می برد که این پروفیل ها ضربه هایی که توسط اجسام سخت به آنها وارد می شود را به راحتی تحمل کنند؛ و ضربه هایی که موجب دفرمه شدن پروفیل های مشابه آلو مینیومی و حتی آهنی می شوند در پروفیلهای یو پی وی سی با توجه به خاصیت ارتجاعی این پروفیلها بی تاثیر است .

در پروژه های بازسازی که از فریم انتظار صاف و یکدست خبری نیست و پنجره ها بر روی فریم پنجره های قدیمی نصب می شوند با توجه به خاصیت ارتجاعی پروفیلهای یو پی وی سی ، پنجره های ساخته شده از این پروفیل ها نیاز به بادخورکمتری نسبت به پروفیلهای غیر قابل انعطاف آلومینیومی خواهند داشت و از این رو پنجره های یو پی وی سی گزینه مناسب تری برای پروژه های بازسازی و تعویض پنجره های قدیمی می باشند .

آلومینیوم رسانای گرماست تا آنجا که از آن در تابه ها و قابلمه های فلزی استفاده می شود اما این خاصیت آلومینیوم برای ساخت پنجره ها که باید عایق مناسبی برای حرارت باشند یک نقص عمده می باشد که باید با راهکاری مرتفع گردد. برای مقابله با این مسئله کارخانه های تولید کننده پنجره آلومینیومی از پروفیل های آلومینیومی با نوارهای رزینی Termal Break استفاده می کنند.

به این صورت که یک نوار رزینی خشک وارد قاب یا چهار چوب آلومینیومی می شود. این ماده اگرچه میزان عایق بودن پنجره ها را افزایش می دهد ولی یکپارچگی پروفیل آلومینیوم را به خطر می اندازد. چون این ماده به انسجام و محکمی و هم جنس آلومینیوم نیست در عین حال که اضافه کردن آن باعث افزایش قیمت نیز می شود.

شرایط جوی تاثیری روی UPVC ندارد و در صورت ایجاد خراش بر روی سطح پروفیل یو پی وی سی سطح زیرین خراش نیزهمان یو پی وی سی است و تغییری در مقاومت آن در شرایط آب و هوایی بوجود نمی آید .

اما سطح رنگ شده و مقاوم شده آلومینیوم در مقابل خوردگی و پوسیدگی ممکن است که در اثر ضربات اجسام سخت و تماس دائم با هوای خارج دارای شکستگی یا خراش شود؛ در این صورت سطح زیرین در معرض فرسودگی و خوردگی و تغییر رنگ قرار می گیرد .

آلومینیوم نمی تواند خیلی از تاثیرات الکترومکانیکی که روزانه از منابع مختلف ایجاد می شود را تحمل کند . گازها یا بخارهای نمکی ، بارانهای اسیدی، آلودگیهای صنعتی، آفت کشها، کودهای شیمیایی، بخار و ‌آلودگیهای طبیعی و .. باعث می شوند تا پنجره آلومینیومی در طول زمان کهنه و بد منظره شوند .

جای ضربه بر روی آلومینیوم باقی می ماند و و احتمال شل شدن قاب و چهار چوب که به صورت مکانیکی و با پیچ پرچ به هم وصل می شود وجود دارد و پنجره های آلومینیومی رنگ شده در معرض خراش و خوردگی هستند.

خاصیت رسانای آلومینیوم میتواند باعث افزایش میعان گازهای داخل خانه شود که آسیب اولیه آن ابتدا بر روی خود پنجره های آلو مینیومی و سپس بر روی پرده ها و رنگ و کاغذ دیواری و سطوح چوبی داخل خانه می باشد .

مقایسه پروفیل های آلومینیومی و یو پی وی سی از نظر استاندارد های زیست محیطی:

ممکن است تصور شود که آلومینیوم یک ماده معدنی و طبیعی است و با استفاده از آن در درب و پنجره ها و ساختمان می توان از محیط زیست محافظت کرد . ولی با بررسی های بیشتر در این مورد ممکن است که این نظریه تغییر یابد.

برای فرآوری آلومینیوم و تبدیل آن به پروفیلهای مناسب جهت ساخت درب و پنجره ، مواد شیمیایی و سمی زیادی استفاده می شود ، از جمله:

۱ - Chromate Baths -حمام کروم :برای شستشوی شاخه های آلومینیومی و آماده سازی پروفیل برای آستر کاری و رنگ زدن

۲ - مواد Acrylic و Polyester جهت رنگ زدن آلومینیوم سخت و بدون روکش

۳ - استات نیکل :جهت ایجاد پوشش قطبی محافظ ( آنادایز کردن پروفیل) برای جلو گیری از زنگ زدگی یا تخریب الکتروشیمیایی آلومینیوم. تمام این مواد از طرف سازمان بهداشت و امنیت شغلی (OSHA) به عنوان مواد سرطان زا و سمی معرفی شده اند که چنانچه این مسئله کنترل نشود به خاطر مجاورت طولانی مدت باعث بیماری میشود.

تحقیقات نشان میدهد که آلومینیوم میتواند در رشد درختان صنوبر و چنار تاثیر گذار باشد چون ریشه های ظریف آنان مورد حمله محصولات جانبی آن قرار میگیرد.

اما طی فرایند ترکیب مواد و ساخت پروفیلهای درب و پنجره UPVC فقط بخار آب ایجاد می شود و در طی این فرایند هیچگونه مواد سمی و زائدی وارد محیط زیست نمی شود . از این رو پنجره های یو پی وی سی را پنجره های دوستدار محیط زیست می نامند .

کلیه مواد UPVC که در ساخت درب و پنجره های یو پی وی سی  UPVC استفاده می شود قابل بازیافت نیز می باشد؛ و استفاده از آن در پنجره ها ، زباله ها و آسیبهای محیطی را به حداقل ممکن می رساند .

با توجه به قیمت ارزان تر و درعین حال برتری های پنجره های یو پی وی سی است که متوجه می شویم چرا پنجره های یوپی وی سی این قدرهمه گیر شده اند و تقریبا در حال حذف و کمرنگ کردن نقش سایر انواع پنجره ها در ساخت و سازهای مدرن می باشند.

 

منبع:

www. upvcnta.ir